Vasario viduryje Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) Vilniuje buvo atidaryta menininko Augusto Serapino personalinė paroda „Kūno kultūra“. Menininkas ŠMC įrengė per tūkstantį kvadratinių metrų užimančios sporto salės interpretaciją. Šioje sporto salėje naudojami funkcionuojantys treniruokliai, kuriuose svarmenų vaidmenį atlieka gipsinės įvairių skulptūrų kopijos.

Vasario 14 dieną vykusio parodos atidarymo metu šią išskirtinę sporto salę ir joje esančią įrangą pirmieji išbandė sporto klubo „Re.Formatas“ treneriai.

„Šis mano kūrinys atsigręžia į vakarų kultūros ištakas – senovės Graikiją, iš jos daug ką perėmusią Romos imperiją. Idealaus, raumeningo kūno vaizdinys kyla būtent iš ten ir pasiekia mus per graikų ir romėnų skulptūras. Šių skulptūrų kopijos yra naudojamos kaip modeliai klasikinėje meno edukacijoje, kurios pagrindą sudaro kopijavimas iš natūros. Savo kūrinyje svarmenų kilnojimą aš sugretinu su piešimu – abu procesai reikalauja nuolatinio įgūdžių tobulinimo, abu jie paremti tam tikrų veiksmų kartojimu. Mano sukurti treniruokliai gali būti naudojami tiek sportui, tiek piešimui“, – po parodos atidarymo pasakojo A. Serapinas.

Pasekti „Re.Formato“ trenerių pavyzdžiu ir pasitreniruoti šioje ŠMC įrengtoje sporto salėje gali visi norintys. Tiesa, treniruotei reikia iš anksto užsiregistruoti.

„Aišku, parodos lankytojai bandyti treniruoklių be priežiūros negalės. Čia kaip sporto salėje – jei nežinosi kaip tinkamai elgtis, gali ne tik patirti traumą, bet ir sugadinti meno kūrinį. Tačiau užsiregistravus viską galima išsibandyti treniruotėje su „Re.Formato“ treneriais“, – sako A. Serapinas.

Anot parodos autoriaus, tokiu jos performatyvumu siekiama iš karto kelių tikslų.

„Šie treniruokliai yra funkcionalūs, su jais galima sportuoti arba naudoti juos kaip piešimo modelius. Tad paroda tampa puikia galimybe pasikviesti sportuojančius žmones ne į sporto klubą, bet į parodą. Tuo pačiu, nuolatiniai Šiuolaikinio meno centro lankytojai turi galimybę labiau pažinti ar net išbandyti sportą arba piešimą, neidami į sporto klubą ar dailės mokyklą“.

Pirmoji šio kūrinio versija sukurta ir eksponuota Taline dar 2012 metais. Nuo to laiko įvairios šio kūrinio versijos rodytos svarbiose pasaulio šiuolaikinio meno platformose, tokiose kaip meno mugės „Art Basel“ sekcija „Unlimited“ Šveicarijoje (2023), projektų erdvė „1857“ Osle (2017), performanso meno festivalis „Bâtard“ Briuselyje (2016) ir meno mugė „Frieze“ Londone (2016). ŠMC parodoje eksponuojama didžiausia šios instaliacijos versija.

Paroda Šiuolaikiniame meno centre Vilniuje bus eksponuojama iki šių metų gegužės 4 dienos.