„Re.Formato“ trenerė: fizinis pasirengimas maratone svarbesnis nei psichologinis
Anksčiau profesionaliai krepšinį žaidusi sporto klubo „Re.Formatas“ trenerė Vitalija Miežytė prieš kelerius metus atrado naują pomėgį – ilgų nuotolių, ekstremalius bėgimus. Tiesa, šį sekmadienį Vilniuje vyksiančio „Rimi Vilniaus maratono“ pagrindinėje trasoje jos sutikti nepavyks. Tris maratonus, gausybę įvairių triatlono trasų, kelis ultrabėgimus jau įveikusi moteris šį kartą Vilniuje stos prie 5 km bėgimo starto linijos.
„Šiuo metu treniruoju 12-13 metų amžiaus mergaičių krepšinio komandą. Auklėtinės žino apie mano naująjį pomėgį – ilgų nuotolių bėgimus. Jos panoro išbandyti kažką panašaus ir pačios. Su viena sąlyga: kad bėgsiu kartu su jomis“, – šypsosi moteris.
Du kartus jau įveikusi Vilniaus maratono distanciją šiemet V. Miežytė jį praleidžia, mat rengiasi spalio mėnesį Amsterdame vyksiančiam tokios pat distancijos bėgimui. „Bėgimu užsikrėčiau 2018 metais, nustojusi aktyviai žaisti krepšinį. Niekada nebuvau sprinterė, tad viskas pakrypo link ilgų distancijų bėgimo. Man norėjosi naujų didelių iššūkių, norėjau suprasti kur yra mano galimybių ribos. Be to, ilgą laiką sportavusi su komanda, panorau pasitikrinti jėgas individualiame sporte, situacijose, kuomet negali pasislėpti už komandos draugų. Taip ir atsirado bėgimas“.
Pirmąjį savo maratoną ji įveikė Vilniuje, 2019 metais. „Šiam maratonui pasirengiau visiškai savarankiškai, matyt toks mano būdas. Ieškojau informacijos internete, pirkau knygas, žinoma, padėjo ir tai, kad dirbu trenere. Užsibrėžiau tikslą maratoną įveikti greičiau nei per 4 valandas ir man pavyko tai padaryti. Finiše laikrodis rodė 3 valanda ir 57 minutes. Po metų šį laiką pagerinau dar keliomis minutėmis, nors šiam bėgimui specialiai nesirengiau. Tiesiog tą vasarą dalyvavau gausybėje įvairių triatlonų, tad fiziškai jaučiausi puikiai“, – pasakoja V. Miežytė.
„Pasiruošti Rygos maratonui jau nutariau su trenerio pagalba. Sutarėme, kad mūsų tikslas – 3 val. ir 30 minučių. Darbas su treneriu buvo puiki patirtis. Visų pirma, dėl nuolatinio žvilgsnio iš šalies ir savalaikių patarimų. Antra, dėl motyvacijos. Trenerio darbas – parengti treniruotės planą, tavo – jį įvykdyti. Ir visiškai nesvarbu ar lyja, ar šalta, ar tamsu. Rygoje finišavau po 3 val. ir 35 minučių. Iki užsibrėžto tikslo šiek tiek pritrūko, tačiau su treneriu buvome patenkinti, jog asmeninį rezultatą pagerinau keliolika minučių”.
Paklausta ar maratonas reikalauja daugiau fizinio, ar psichologinio pasirengimo, trenerė nedvejojo. „Aš manu, kad fizinio. Bet koks ilgos distancijos bėgimas yra susijęs su kentėjimu, skausmu. Ir kuo geriau būsi pasirengęs fiziškai, tuo vėliau tie skausmai ateis ir tuo mažesni jie bus. Būtent šis skausmas ir iššaukia psichologinius žaidimus su savimi: gal nebegaliu, galbūt laikas trauktis iš distancijos“.
Kokie būtų bėgikės ir „Re.Formato“ trenerės patarimai žmonėms, svajojantiems įveikti pirmąjį savo maratoną?
„Pirma, sulaukite akimirkos, kuomet aiškiai suvoksite, jog norite tai padaryti. Žaisdama krepšinį niekuomet negalvojau, kad stačia galva nersiu į ilgų distancijų bėgimą. Visgi atėjo momentas ir aš supratau, kad man reikia tokių iššūkių. Antra, domėkitės, būkite smalsūs ir susiplanuokite pasirengimo procesą – kiek ir kokius nuotolius bėgti treniruočių metu, kokiu tempu. Labai klysta tie, kurie galvoja, kad pasirengimas maratonui yra tik nuolatinis ilgų nuotolių bėgimas. Taip, to neišvengsite, tačiau ne mažiau svarbus yra ir bėgimo tempas, kuris didinamas kitokiais būdais“, – aiškina V. Miežytė.